// 15 000 wyszkolonych kierowców

Blog

W trosce o bezpieczeństwo dzieci. Seminarium „Współczesne zagrożenia w szkole i poza nią– profilaktyka i działanie”

30 listopada 2012 w budynku Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 roku przy ul. Kawęczyńskiej 2 odbyło się seminarium dla nauczycieli i opiekunów – Współczesne zagrożenia w szkole i poza nią– profilaktyka i działanie. Seminarium jest jednym z wydarzeń poprzedzających II Praski Konkurs z Pomocy Przedmedycznej – „Pięć złotych minut”. Kolejnym elementem przygotowań do konkursu będzie kurs BLS-AED dla nauczycieli opiekunów drużyn biorących udział w zawodach. Współorganizatorami całego projektu są: Szkoła Podstawowa nr 30, Fundacja Prometeusz i Praska Auto Szkoła.

W seminarium wzięło udział 48 osób w tym: przedstawiciel Naczelnika Wydziału Oświaty Dzielnicy Praga Północ Pani Agnieszka Suszyńska, dyrektor szkoły współorganizatora Pani Ewa Kazem-Bek oraz nauczyciele, wychowawcy świetlicy, pedagodzy szkolni, pielęgniarka szkolna i logopeda  reprezentujący 26 szkół z dzielnic: Białołęka, Praga Północ, Praga Południe, Rembertów, Targówek, Wawer, Wesoła czyli ze wszystkich dzielnic prawobrzeżnej Warszawy.

Tematami poruszanymi w czasie seminarium były:

–         regulamin uczestnictwa w konkursie, szczegółowe zasady przeprowadzenia konkursu  – Maria Krzysztoporska, SP 30

–         bezpieczeństwo dzieci podczas wycieczki szkolnej  – Jan Szumiał, Praska Auto Szkoła

–         kurs BLS-AED w pigułce, postępowanie w urazach  oraz system szkolenia pierwszej pomocy, najnowsze wytyczne ERG 2010 – Jacek Szyzdek, Fundacja Prometeusz

–         zaburzenia emocjonalne u dzieci w szkole, postępowanie – Olga Ćwik-Włodarska, psycholog kliniczny.

Seminarium przebiegło w bezpośredniej, miłej i twórczej atmosferze. Poruszane zagadnienia wzbudziły zainteresowanie uczestników czego dowodem były pytania kierowane do prowadzących tuż po wykładach jak i rozmowy w czasie przerw. W podsumowaniu zebrani otrzymali informację o powstaniu platformy e-lerningowej na stronie Fundacji  przeznaczonej dla uczestników seminarium. Platforma będzie miejscem zamieszczania materiałów szkoleniowych dla opiekunów drużyn przygotowujących dzieci do konkursu, a także miejscem wymiany doświadczeń. Seminarium zakończyło rozdanie zaświadczeń oraz  pamiątkowe zdjęcie.