// 15 000 wyszkolonych kierowców

Blog

Kobieta ciężarna w samochodzie – w pasach bezpieczeństwa, czy bez?

Art. 39 ust. 1 i 2 p. 2

Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy.

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy kobiety o widocznej ciąży.

 

Część przyszłych mam zapina pasy bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, ale nie zawsze robi to prawidłowo.

Jednak większość z nich nie używa pasów bezpieczeństwa wiedząc, że jest zwolniona z tego obowiązku. Kobiety przeświadczone są o szkodliwym wpływie zapiętych pasów, które uciskając brzuch mają wpływ zarówno na zdrowie płodu, jak i przyszłej matki.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest powstrzymanie się przez przyszłą mamę od jazdy samochodem, lub ograniczenie korzystania z niego – zarówno w charakterze kierowcy, jak i pasażera. Jednak w obecnych czasach rzadko jest to możliwe.

Kobiety w ciąży, które są aktywne zawodowo muszą mieć możliwość przemieszczania się.

 Wzrost natężenia ruchu powoduje zwiększenie zagrożenia wypadkiem. Większość samochodów wyposażonych jest w poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera. Nie zastępują one jednak pasów bezpieczeństwa, a współpracują z nimi w chwili zderzenia. Działanie poduszek powietrznych bez równoczesnego stosowania pasów bezpieczeństwa może przynieść odwrotny skutek – zamiast pomóc, może poważnie zaszkodzić. Człowiek znajdujący się wewnątrz samochodu narażony jest na odniesienie ciężkich obrażeń klatki piersiowej i głowy.

Panie często narzekają na niewygodę podczas jazdy w pasach bezpieczeństwa.

 Z myślą o nich stworzono nakładki anty-uciskowe.

Nakładki anty-uciskowe – o których nie wszystkie przyszłe mamy wiedzą – nie przesuwając się niwelują dyskomfort. Zapobiegają przed uciskiem na dolną i górną część brzucha oraz klatki piersiowej.

Według statystyk kobiety w ciąży uczestniczące w wypadkach drogowych, w wyniku odniesionych ciężkich obrażeń ciała w około 50% przypadków narażone są na utratę dziecka .

Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa przez kobietę w ciąży zmniejszają ryzyko poronienia nawet o 70%, oderwania się łożyska, urazu płodu, przedwczesnego porodu, uszkodzenia organów wewnętrznych i macicy, jak również urazów kostnych w razie wypadku Odpowiednio ustawiony fotel i oparcie, a także wyregulowane pasy bezpieczeństwa z zastosowaniem nakładek anty-uciskowych nie krępują ruchów, lecz zwiększają bezpieczeństwo przyszłej mamy i jej dziecka (dzieci).

 

 

                                                                                        Jan Szumiał

                                                                                       Praska Auto Szkoła